Zopár ukážok a myšlienok z knihy: V klincovkách a s oštepom od manželov Zátopkovcov. Inšpiratívna, aj keď miestami veľmi vychvaľuje „starý dobrý komunizmus“ 😊 (ale to beriem, že museli, inak by im nevydali nič...)

 Reakcia rodičov nebola plná podpory 😊

...Dozvedáme sa z novín, že beháš a lámeš rekordy. Máme obavy o tvoje zdravie a preto sme sa dohodli, že to necháš. Tie svoje klincovky zaves na klinec. A hneď nám napíš!

 Ako trénoval vo vnútri

Vymyslel som si nový tréningový systém, založený na behu na mieste, čiže takzvanom skipingu. Po piatich minútach som striedal rýchly nízky skiping, potom vysoký s maximálnym dvíhaním kolien, potom zase rýchly nízky a potom vysoký s mohutným predkopávaním, ako keď kôň hrabe nohami. A opäť dookola. Najprv som tak cvičil pol hodiny, potom hodinu. Nakoniec som si natrhol štvrhlavý sval na ľavom stehne a mal som po tréningu.

Tréningový plán

Základom atletiky je rýchlosť, preto na tréningu nebehal nič iné iba stovky a dvojstovky. Na začiatku to bolo možno 3x100 metrov šprintom. Nepridal ani jednu rovinku, pokiaľ si nebol istý, že ju zvládne. Ak áno, prešiel na dvojstovky. Rýchly šprint nasýti vaše svaly únavou. Bez toho, aby ste im dožičili odpočinok, vyrazíte po krátkom medzikluse k ďalšiemu šprintu. Únava vo svaloch pribudne a vy ju opäť zdolávate ďalším rýchlym behom. Učíte sa tak víťaziť nad únavou, ktorá je zvyčajne najväčšou prekážkou pri dosahovaní vrcholných výkonov.

Kombinoval rovinky, napr. v dávke (jedna z maximálnych) 100x400 metrov, prípadne 5x200, 70x400, 5x200. Dôležitá je však kvalita (rýchlosť jednotlivých časov) a nie kvantita. Teda netreba zvyšoval denné dávky, ale zvyšovať rýchlosť.
Otužovanie na vojne

Po tréningu som mal k dispozícií taktiež len studenú vodu. Dokonca takú studenú, že v umyvárni viseli na kohútikoch ľadové cencúle. Vždy som dajaký odrazil, nasadil namiesto neho hadicu a priviazal ju tak, aby z nej striekal gejzír doprostred umyvárne. Keď som podeň vletel, až sa tak zo mňa kúrilo. Vystrašení kamaráti mi predpovedali kadejaké choroby. Ja som sa predbežne všetkých striasol. Po tréningu som bol vždy taký rozohriaty, že im to krátke schladenie nemohlo ublížiť.
Kapitola o tréningovom pláne je veľmi inšpiratívna, nafotil som ju a prikladám fotky ako prílohu.